quup

13 Ocak 2013

3Gen, Yerli, Elektrikli Spor Otomobil

Türkiye’nin millileştirme projelerinin özellikle son yıllarda ivme kazandığı aşikar. Özellikle savunma sanayiinde başlayan millileştirme atağı, birçok endüstri de kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı.

Bu gelişmeler ülkemizin dünyadaki çıtasını kat kat yükseltse de Anadolu insanının 1960’larda sönen umut ışığını tamamen parlatmaya yetmedi. Bu ışığı tekrar güçlendirecek atılım, 2010 yılının başlarında Gazi Üniversitesi Otomotiv Bölümü mezunu Serdar Sapmaz’ın hayallerinde filizlendi.

Serdar Sapmaz ’ın baş tasarımcısı olduğu 3GEN ’in macerası; 2010 yılının başında adını tasarımından alan süper spor bir araç modeliyle başladı. Tüm Türkiye bu ilk yerli otomobil atılımını Türkiye’nin ekonomisine yön veren dev firmalardan beklerken, serüven idealist bir hoca ve öğrencisi ile Ankara ’da başladı.

3Gen’in mimarı Serdar Sapmaz, o dönemde ders verdiği Gazi Üniversitesi’nden keşfedip yetiştirdiği, genç dinamik, yetenekli ve çalışkan gençlerle ekibini genişletti. Serdar Sapmaz ülkeye ilk yerli otomobili kazandırma yolunda basamakları aşarken, bir yandan da ülkeye genç yetenekler kazandırmanın çabası içerisindeydi.

2010 yılında filizlenen 3Gen, 2013 yılının başlarında meyvesini vermeye başladı. Yoğun çalışma sürecinin ardından aracın 1/1 ölçekli prototipi tamamlanma noktasına geldi. Gazi Üniversitesinin de destekleri ile üretilen prototip modelin, yakın bir zaman içinde tanıtımının yapılması planlanıyor.

Fiber ve Karbon fiber gövde ve alüminyum şaseye sahip olması planlanan 3GEN’in, üretilebilir bir gövde yapısına sahip olmasının yanı sıra aerodinamik ve ergonomik etkenlerde göz önünde bulundurulmuş. Asıl amacı ise spor araç tasarımı yapmaktan ziyade, karakter tasarımı yapmak. Önce spor modelde denenen karakter, sırasıyla; 4 kapı sedan, şehir içi mini elektrikli ve crossover sınıfındaki araçlara yansıtılarak marka olma yolunda ciddi adımlar atılması planlanlanıyor.

3GEN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

ELEKTRİKLİ (EV)
Tahrik sistemi
4 Adet bağımsız kontrol edilebilen elektrikli motor ve kontrol sistemi
Güç : 429 HP
Tork: 680 Nm
Hızlanma : 0-100 km/h = 3,5 sn
Max hız : 320 km/h
Batarya sistemi
Kapasite: 45 kwh
Kimyasal yapı: LiFePO4
Max. Menzil: 300 km
Soğutma sistemi: Sıvı
Gövde
Full Karbon fiber
Jant
Alüminyum alaşımlı 19"
Aydınlatma
Full LED
Elektrikli motorun özellikleri
Tip: Sıvı soğutmalı permanent magnet
Güç: 80 kw ( peak ) / Continious 37 kw
Devir: 12.000 RPM
Verimlilik: %93
İletişim: CAN 2.0 B
Şanzıman Sistemi
3 İleri otomatik
Toplam Ağırlık
1385 kg

3Gen'in Resimlerine Bakmak İçin Tıklayın.

http://www.internethaber.com/bu-muhtesem-otomobili-bir-turk-yapti-foto-galerisi-26161-p3.htm
Free Web Hosting